Slávek Šámal

MIDI

, 22. Červenec, 2009, sekce VST a MIDI

Nejsem žádný Doktor MIDI, ale pár věcí jsem na svých toulkách po webu našel a pokusím se postupně přidávat i svoje zkušenosti.

 

MIDI specifikace

Měl jsem nějaké dotazy na MIDI specifikaci. Psát to nehodlám, ale obdivuju lidi, kteří se do toho pustili. Na webu jsem našel 2 bezvadné přehledy MIDI specifikace – jeden obsáhlý a jeden ještě obsáhlejší. Překládat je to asi zbytečné, ale máte tam snad všechno…


MIDIcode v dost podrobném provedení (od Hinton Instruments).
MIDI specifikace pro naprosté MIDI šílence. HTML verze má 295kB!

MIDI po síti (malý update 9/06)

Když jsem tonto článek psal, bylo to skutečně tak, jak je níže, ale doba pokročila a po síti se dá MIDI používat docela dobře. Kromě prográmků, které se snaží používat TCP/IP protokol – a díky tomu nejsou tak rychlé a spolehlivé, – je pár, které funguje velmi dobře. Výborný je třeba MIDIoverLan, který umožňuje velmi rychlou instalaci, nastavení i velmi kvalitní provoz. Skutečně příjemná věc, nastavíte pro vysílání i cílový počítač, takže se vám pakety nemotají nazdařbůh po síti… Zpoždění velmi nízké. Prostě prima, ale co mne uplně dosatlo, je cena za takovouto drobnůstku – 199 USD za 4 počítače nebo 299 za verzi, kdy spolu může komunikovat 8 počítačů. To se mi zdá docela dost – ale možnosti jsou velké… každý vytvořený port má 16 kanálů, takže si dovedete spočítat, kolik to nakonec může být MIDI připojení (podle verze). Velmi nízké zpoždění by mohlo být dokonce nižší než u klasických hw adaptérů – kvůli jejich některým hw limitům při přenosu dat. Podle recenzí je to možná pravda, ja jsem také nenarazil na žádný problém, chodí to skvěle. Pokud tedy používáte více počítačů a zatím nemáte žádnou krabičku typu Midisport (která také není zadarmo), můžete zkusit třeba 14 denní trial verzi ze stránek výrobce.Tak a teď pár starších:

Pokud chcete experimentovat, zkuste MIDIViaNet – ten umožňuje spojení MIDI po síti. Ne vždy to je ale zcela OK, zpoždění může být až 5-8ms a otázkou je, jak se k tomu ještě postaví Windows… Zkuste a uvidíte. Třeba je to ono…

MidiViaNet v.1,0 (182kB)

Virtuální MIDI propojení

Kdysi jsem používal Hubiho – rozhodně tehdy radši, než jakýkoliv MIDI driver, dodávaný se sw syntezátory (např. GS). Výhodu vidím v oddělení aplikací (VST – sw synth), což občas dělá chaos (např. starší verze GigaStudia).


Pokud používáte něco jako NT, můžete narazit na problémek s funkčností, pak místo Hubiho zkuste MidiYoke.  Tyto prográmky jsou od www.midiox.com. Mají i zajímavé sysex editory aj.

MIDIYoke virtual MIDI driver pro Win NT/2000/XP (v.1,71, 44kB)