Slávek Šámal

Modifikace mikrofonu T.Bone SC450

, 22. Červenec, 2009, sekce Tips & Trixx

sc450Kondenzátorové mikrofony T.Bone jsou u nás nesmírně rozšířené. Je pro to řada důvodů: vysoce kvalitní prodejní servis (i když všechno jiné už u Thomanna není tak super), rychlé dodávky poštou s obrovským množstvím zboží na skladě, případně výborný cíl na výlet do Německa, kdy si na cestě zpátky v Norimberku pod hradem ještě dáte Bratwurst a ještě když přetrpíte nějaký ten obchod s konfekcí, tak i vaše drahá polovička není s výletem nespokojena, ale samozřejmě hlavně Thomannovo jméno je synonymem pro velmi slušné ceny za docela slušné zboží.

Jeho mikrofony T.Bone jsou shodné s řadou dalších mikrofonů jiných výrobců, či spíše distributorů. Všechno se to vyrábí v jedné čínské továrně a maximálně se jinak eloxuje tělo, jinak se to značí, případně se dělají drobné úpravy zapojení. Pro čínany je samozřejmě jednodušší vychrlit co největší množství standardizovaných produktů, kde mají jistou logistiku a řízení kvality.

Z T.Bone mikrofonů je kvůli ceně velmi populární model SC450, který je ale také pověstný tím, že má až příliš ostrých výšek, které se obtížné srážejí. Jelikož jeden takový mikrofon také mám, zůstal jsem na serveru Prodigy-Pro koukat, když Johan popisoval mikrofon nějakého švédského distributora TSM – a on vypadal stejně, pouze ve stříbrné barvě a s jiným logem. Další diskutující se přidal s tím, že jeho ADK A-51 používá ty samé obvody…

Johan otevřel tento a další levné čínské velkomembránové mikrofony a zjistil, že ve většině případů mají stejný vnitřek a jedná se v podstatě o klon slavného Neumanna U87a. Jeho první část předzesilovače je v podstatě shodná. Schéma U87 si prohlédněte například zde… (U87a mělo navíc mezi S a RC článkem jeden odpor) Už to máte prohlídnuté? Něco vás zaujalo? Možná vidíte správně – jeden odpor u FET tranzistoru není označen hodnotou, ale je tam hvězdička a v poznámce napsáno Select – vyberte. Ano – každý tranzistor je jiný a vy musíte správně nastavit pracovní body tak, aby pracoval ve správném režimu. Pouze tak zajístíte, aby měl mikrofon ten správný zvuk a headroom. Bude vám toto nastavovat čínská továrna u levného mikrofonu? Odpovídáte správně – nebude. Dokonce je podezírám, že vzhledem k tomu, že se v jednotlivých mutacích U87 klonu vyskytují různé tranzistory, tak mají již otestováno, pro kterého dodavatele dávat který tak, aby mu zvukem zapadl do jeho prodejních řad. Jistě chápete, že když vám prodejce prodává mikrofon za dvojnásobek, musí kupec alespoň trochu ten rozdíl slyšet. Ten levnější sice také musí hrát, ale musí být důvod, aby šel buď rovnou nebo v blízké budoucnosti do dražší verze. Takže podle mne je tento krok volby tranzistoru u SC450 záměrem.

Víme tedy, že schéma je dobré, ale je potřeba mikrofon nastavit podle předpisu pro Neumann U87. Můžete zkoušet vyměňovat FET tranzistory, ale je to dost pracné a drahé, existuje ale i druhá možnost: nechat tranzistor tak, jak je (případně ho můžete zkoušet vyměnit až když nebudete spokojeni s výsledkem) a můžete mu pouze nastavit pracovní bod. Je to jednoduché, stačí vyměnit jeden odpor…

pcbsc450Jak na to?
Zatímco Johan vypájel 3 součástky, dal místo nich trimr a kondenzátor kvůli místu zapájel jinam, Gus mu oponoval, že je to zbytečné, že to jde jednoduššeji. Já jsem také zvolil jednodušší cestu přesně v souladu se schématem k U87.
Nejprve ale jedno klasické varování: je to váš mikrofon. Pokud si ho odprásknete, nikdo vám nic nedá a já už vůbec ne. Je to jen a jen vaše riziko. Používejte mikropájku a 2x se ujistěte, že jste pracovali správně, než mikrofon znovu zapnete.

Použijte multimetr ke změření napětí na tranzistoru. Měří se to velmi snadno: po sejmutí krytů z mikrofonu uvidíte 2 destičky s plošnými spoji. Na jedné straně je více součástek a také 2 tranzistory. Zkontrolujte, jestli ta destička vypadá přesně tak, jako ta naše na obrázku. Jenom v tom případě vám budou sedět označení součástek. Bavíme se sice o SC450, ale samozřejmě toto bude realizovatelné i na řadě jiných mikrofonů.

1) Nalezněte odpor R8. Připojte phantom napájení a změřte napětí na odporu. Mělo by být cca 9-11 V. Můžete samozřejmě měřit proti kovové kostře mikrofonu. V tom případě na jedné straně odporu R8 budete mít asi 20 V (v mém případě 21,2 V), na druhé straně odporu musíte mít nižší hodnotu – měla by být polovinou předchozí hodnoty, ale já u svého nenastaveného T.Bona měl přes 16,5V, tedy zcela mimo pracovní bod. Pokud tam tedy nemáte tu cca polovinu, můžete se pokusit nastavit onen pracovní bod.

2) Nastavení pracovního bodu: Nalezněte odpor R7 (není to těžké, je hned vedle R8). Pokud je vámi změřená nižší hodnota na R8 vyšší, než polovina napájecího napětí tranzistoru (třeba oněch 16,5 V), nemusíte R7 vypájet – stačí šikovně k R7 připájet trimr a nastavit na něm hodnotu, při které je na R8 ono poloviční napětí. Při měření postupujte opatrně – napětí se při změně hodnoty mění pomaleji, počkejte na ustálení hodnoty. Součástky jsou také teplotně závislé, pro ověření nechte mikrofon pod napětím tak 10 minut a znovu změřte, jestli hodnota zůstala stejná. Pokud máte nastaveno, můžete trimr odpájet a místo něj dát odpor stejné hodnoty, jakou jste naměřili na trimru. Nebude se to pak s časem měnit.
Pokud je napětí nižší, než ona polovina napětí (tedy cca méně než 10 V), tak potom nezbude, než odpor R 7 vypájet a dát místo něj trimr, případně trimr zapojit do série s R7. Další postup je pochopitelně totožný.

Klikněte si na obrázek pro větší náhled

A tím máte hotovo: zbývá nový mikrofon otestovat. Záměrně říkám „nový“, protože ho nepoznáte. Hraje úplně jinak. Ostré výšky se ztratily, přibyly teplé středy a více těla zvuku. Samozřejmě můžete díle pokračovat v hledání správné hodnoty tak, aby se mikrofon přiblížil vašemu ideálu. Je jasné, že mikrofon za 60000 z něj neuděláte, ale parametry mikrofonu se dramaticky změní.

Pokud budete chtít další změny, mužete si všimnout, že Neumann U87 má hodnotu kondenzátoru C4 (označení v SC450) o polovinu vyšší. Změnou tohoto kondenzátoru z 22u na 33u odstraníte další zbytky „čínského zvuku“.
Je ještě pár dalších možností, jak si upravit SC450 a zejména jeho první stupeň předzesilovače, protože nepředpokládám, že budete měnit výstupní trafo, ale to už je spíš na vás… Za sebe mohu říci, že jsem byl s dramatickou změnou zvuku spokojen a překvapen. Holt – tuning je něco, co se platí a je jasné, že kdyby se prováděl ruční tuning, stál by mikrofon více než dvojnásobek ceny. Koneckonců si to spočítejte: připočítejte si čas a vynásobte nějakým švindlovým koeficientem za práci třeba u amerického výrobce, kerý montuje mikrofony z čínských komponentů a máte to…

Ještě jednou opakuji: znásobíte hodnotu svého SC450, ale nediskutujme, jestli s tím pak nahradíte mikrofon za několik desítek tisíc…To by nemělo smysl. Ještě můžete zkusit vyměnit výstupní trafo za drahý Telefunken a podobně – ale já bych zůstal nohama na zemi. Zkuste tohle a uvidíte. A stejně nejpodstatnější je to, jak umí zpívat ten, koho nahráváte…

Už si na vás chystám další kousek: podívám se do lampového mikrofonu T.Bone…
A ještě jednou děkuji Johanovi, Gusovi a dalším z Prodigy-Pro.com za výborné nápady i odbornou znalost…