Slávek Šámal

Carl Martin – modifikace I

, 21. Říjen, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

carlmartin-had2Mám několik krabiček od dobré a známé dánské firmy Carl Martin. Konkrétně mám DC Drive, Noise Terminator, Hot Drive’n Boost Mk II a Hot Drive’n Boost Mk III. Krabičky jsou to dobré, ale přeci jenom je pár věcí, které mi na nich vadí. A tak se v prvním díle o modifikacích krabiček Carl Martin podívám na Hot Drive’n Boost.

Řada krabiček Carl Martin má vyšší napájecí napětí, než obligátních 9V. I díky tomu jsou krabičky zvukově kvalitní.  Typický příklad může být i známý kompresor – obvodově a zvukově velmi kvalitní produkt, nebo moje  Hot Drive’n Boost overdrivy, které jsou zvukově také velmi dobré. MkII má hrubější zkreslení, Mk III je trochu jemnější, ale s výbornou reakcí na hru. Každou používám v jiném režimu a obě se mi líbí. Jejich výhoda v interním napájecím zdroji se u mne ale záhy začala ukazovat spíše nevýhodou v případě, že je používám jako nabuzovací před lampovým zesilovačem. Podobné výtky má i pan Smrčka (výrobce efektů) na svých stránkách.


Základní koncepce těchto krabiček předpokládá, že jiné efekty mají napájení 9V a tudíž se stejně nedá použít společný adaptér. A proč tedy ten napájecí zdroj neschovat přímo do efektu, když stejně nebude napájet nic jiného.


Trafo ven!

Efekt běžných rozměrů ale neposkytuje příliš volného místa na umístění transformátoru. V horní části jsou potenciometry, zleva a zprava jacky. Jediné volné místo tak zbylo přímo u nožního přepínače – mezi vstupním a výstupním jackem.


V čem je problém? To trafo vyzařuje obrovské spousty rušení a všude kolem jsou vodiče k jackům a přepínači, na které se to rušení indukuje. Když používáte tyto krabičky jako např. jediný zdroj zkreslení, nemusí to být až tak fatální problém, pokud je ale chcete použít pro nabuzování již zkreslujících lampových zesilovačů, stane se z toho generátor brumu. Rušení od trafa se indukuje i na vodiče v režimu bypass, takže ani přepnutí do bypassu vás od brumu neochrání. Další problém je, pokud před takovouto krabičkou s napájením máte kvákadlo typu Vox/CryBaby. Takové kvákadlo budete mít v pedalboardu většinou těsně vedle Carl Martin efektu a to je zážitek: brum se dokonce indukuju do kvákadla, protože v těchto kvákadlech je indukčnost, na jejíž vinutí se brum indukuje ve velkých úrovních i na vzdálenost 20 cm.


carlmartin-had2_b230 V je přivedeno přímo na plošný spoj. Mezi nožními spínači a jack zdířkami tak sedí dokonalý generátor brumu. Plošný spoj z pohledu na součástky uvidíte na horním obrázku.


carlmartin-had3_b

Do krabičky KM 46 originální vyjmuté trafo přesně padne.
Krabička stojí 67 Kč, což je malá investice s velkým dopadem na zvuk.


Jedinou možností je zakoupit krabičku na externí napáječ, trafo vypájet z plošného spoje a umístit do externího boxu. Výstupní napětí z trafa přivedete na původní plošný spoj třížilovým kablíkem, nejlépe s dvojitou izolací proti poškození.

carlmartin-had1_b

Musím samozřejmě upozornit, že vrtáním se v těchto efektech přicházíte o záruku!Musíte si tedy být 100% jisti, že to chcete udělat i přes ztrátu záruky, ani já vám nic nedám v případě problémů, je to jen na vás. A ještě pochopitelně musím upozornit, že trafo je na 230 V, měli byste být tedy znalí práce s elektronickými zařízeními na té úrovni, abyste nevystavili nebezpečí sebe ani okolí.


Vlastní akce není příliš náročná: musíte si nejprve sehnat správnou krabičku na trafo. Osvědčila se mi krabička s označením KM 46 ABS, která byla v sortimentu firmy GES (www.ges.cz) nejmenší. Trafo do ní akorát tak dobře zapadne, není problém s tím, že by v ní lítalo. Vypájet trafo z plošného spoje chce trochu zručnosti a zkušenosti s pájkou a odsávačkou, abyste nepoškodili plošný spoj. Pokud totiž budete pracovat dostatečně dobře, budete moci v budoucnu v případě potřeby vrátit trafo zpět (i když tím zase zhoršíte parametry).


Takže takováto blbost, jako je nesprávně umístěné trafo naprosto zbytečně degraduje kvalitu jinak skvělých efektů. Je podle mne škoda se jich zbavovat, skutečně hrají dobře. Pokud je brum váš problém, tak to vyřešte jako já: dejte trafo ven a rázem krabičkám Carl Martin ještě narostou křídla. I ten výborný Booster, který je v efektech zabudován je úplně o něčem jiném, když z něj neleze zesílený brum.


Celkově jsou to krabičky dobré, je na nich napsáno Handmade by East Sound Denmark. Já bych řekl, že Eas Sound je nějaká dobrá dvojka: ten Sound navrhoval vlastní obvody, které jsou super, a East to budou ti soudruzi z NDR, kteří tam propašovali záškodníka v podobě hnusného trafa. Zatočtě s nimi a udělejte si z toho pořádnou luxusní krabici.