Slávek Šámal

Line 6 Variax Workbench

, 21. Listopad, 2009, sekce Testy

variax-mix2Asi ne každý z vás zkusil kytaru Line6 Variax. Jsou to modelingové kytary, tedy jejich zvuk je digitálně modelován procesorem. Jedna kytara tak může znít „skoro“ jako LesPaul, Gretch, španělka i Stratocaster. Můžete si měnit materiál těla i umístění a typ snímačů. Můžete i kytaru přelaďovat, to ale nezní moc dokonale. Jak vypadá prostředí programu Variax Workbench a cose s ním dá dělat, pokud máte přes USB připojenou tuhle kytaru to zjistíte z tohoto videa.

I když to nebylo špatné, kytaru jsem vrátil distributorovi. Ve studiu by to ale mohlo být zajímavé řešení, pokud je potřeba točit rychle různé zvuky. Pro mne je ale zajímavější mít skříň plnou různých skutečných kytar. Možná je to úchylka, ale mám to prostě radši. Z problémů, které jsem měl během testů bych zmínil úvodní problém s firmwarem v kytaře, kdy si nerozuměl program s dodanou kytarou a i problém s chybou ve firmwaru, kterou následně Line 6 musel opravit, dále mi vadilo rušení, které se do audio signálu dostávalo při současném spojení kytary přes USB. To trochu komplikovalo studiovou práci, protože jsem po nastavení zvuku musel při požadavku na 100% kvalitu signálu odpojovat USB z kytary. Určité režimy, např. jiné ladění kytar, způsobují trochu ztrátu kvality zvuku.

Jinak je to ale velmi zajímavý koncept a na některé modely byla radost hrát. Třeba na některé simulace akustických kytar… To by se mi na pódiu někdy hodilo víc, než piezo v kobylce. Pro kytaru je možno sehnat i zajímavější těla a krky, takže si můžete elektroniku zabudovat do pocitově zajímavějšího modelu, než byl ten korejský, který jsem měl k dispozici já.

Line 6 Variax Workbench: