Slávek Šámal

Alex Lifeson – kytarová sestava na koncertním turné 2004

, 19. Prosinec, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

alex125. 9. 2004 byl v Praze obrovský hudební svátek… Poprvé se v Čechách objevili nedostižní  Rush. Kdo jste tam nebyl, tak mi to radši ani neříkejte, protože bych to nepochopil. Prostě nechat si ujít něco tak úžasného snad ani není možné. Samozřejmě jsem tam potkal kupu známých, určitě mi dají za pravdu, že se takovýhle koncert vidí jen zcela výjimečně.alex1_b Rush prošli v posledních letech obrovskými osobními problémy, už to vypadalo, že Neil Peart se nedá dohromady – v roce 1997 se mu nejprve zabila na dálnici mezi Torontem a Montrealem dcera Selena Taylor a rok nato mu zemřela manželka na rakovinu. Neil byl z toho úplně mimo, ztratil jakoukoliv chuť do života, několik měsíců jezdil na motorce od města k městu a žil jako tulák… Návrat zcela zdevastovaného Neila do života byl velmi dlouhý a definitivně nastal zlom až v roce 2001 – Neil se znovu zamiloval a oženil. Rázem byli Rush opět kapelou, která měla povstat z popela až ke strhujícím show v T-Mobile aréně…


Jelikož jsem kytarista, byl jsem u vytržení z krásně vypadající sestavy, kterou měl na pódiu Alex Lifeson. Sestava na pódiu i v racku za pódiem je natolik velkolepá, že jsem pro Vás našel její popis a kompletní vybavení. Pokud chcete vědět, na co hrál Alex dříve, tak napište, mám tady kompletní sestavy, které používal na všech turné. Rovněž pokud Vás zajímá vybavení Neil Pearta i Geddyho Lee – není problém, pokud budete mít zájem, rozšířím to o další sestavy.


Alex Lifeson – kytarová sestava na koncertním turné 2004


rush1_bAlex dřív hrál na Marshally, GK, Fendery i jiné aparáty, nyní je ale hráčem firmy Hughes & Kettner. Tyto aparáty používá kytarista Eric Fink od kapely Lifer, kterou Alex produkoval před znovuobnovením Rush a líbilo se mu, jak hrají – a tak s HK podepsal smlouvu. V tuto chvíli je Lifeson největším koněm HK, jsou náležitě pyšní na to, že se Lifeson rozhodl poslední 2 roky hrát na jejich zesilovače. Významu Lifesona pro HK odpovídala i pompa při jeho návštěvě továrny v Německu letos v září.
Takže se pojďme podívat, na co to Alex vlastně hrál…alex2_bCelá sestava je i ve tmě modře (firemně) nasvícená, je to i vizuální zážitek (zvukový samozřejmě taky).


Bystré oko vidí, že zesilovače jsou 2 a 2 – a bystré ucho i uslyší, že některé zvuky nesou známku amp modelingu. Ano – i k Alexovi dorazily počítačové simulátory lampových aparátů. 2 zesilovače jsou lampové HK Triamp, 2 jsou ale s amp modelingem – HK Zentera. Dále bystré oko odhalí, že před reprobednymi nejsou mikrofony. Alex nesnímá reproduktory, jsou použity 4 speaker simulátory Palmer, jde tedy do mixu linkami a reproboxy jsou použity pouze jako odposlech na pódiu. Co ale oko neodhalí, je zapojení boxů. Reálně jsou použity pouze 4 reproboxy, jeden funkční box je připraven jako rezervní. Na stránkách HK se sice objevuje info, že používá všech 6, ale v jiných zdrojích se uvádí reálně zapojené jen 4. V rozhovoru se Alex zmiňuje, že skutečně je vždycky všechny nezapojuje.


rush2_bAlex v rámci turné používá 14 kytar, všechny jsou vybaveny vysílačkami, podle typu kytary se ještě před rokem volily Shure nebo Samson, nyní by to měl být jednotně systém Audio Technica. Jeho rack je obrovský – resp. obrovsky drahý, vezměte v potaz, že G-force procesor stojí přes 50.000 a má tam hned 4… Co je ale pro Čechy zajímavé, je fakt, že v racku je také dost zastoupena značka Behringer – takže neohrnujte nos nad Behringerem, když ho používají i hvězdy typu Lifesona… Podle výběru sice spíš na akustiky, ale stejně… Ultrafex/Dualfex, který mám v racku já, tam nyní nemá – měl ho tam ale při minulém turné, to měl ale místo TC Electronic ještě Digitech efekty i jiné zesilovače…


Zde je tedy soupis dřeva a železa:


Kytary:

PRS Singlecut CE22 a CE24 (celkem 5, 2 s vestavěnými piezo snímači)

Gibson SG special + 1275 dvoukrká

Gibson Les Paul Standard (2)

Gibson Les Paul Custom

Gibson ES-355

Gibson J-150 akustika s Fishman snímači

Fender Telecaster (upravená)

Taylor Acoustic CE-612


Zesilovače a boxy:

Hughes & Kettner Zentera hlavy (2)

Hughes & Kettner Triamp hlavy (2)

4×12 Hughes & Kettner reproboxy (5)

Hughes & Kettner Zenamp zesilovač (není v sestavě vidět a nebyl v soupisu z roku 2002)


Efekty, přepínače..:

Digital Music Corp. GCX Guitar – audio přepínače(2)

Digital Music Corp. – nožní přepínač

Dunlop DCR-ISR Crybaby Rack wah

TC Electronic TC 1210 Spatial Expander – rozšiřuje stereo image, umí chorus/flanger

TC Electronic G-Force multiefekt procesor (4)

Hughes & Kettner Rotosphere – leslie simulace

Behringer Multigate Pro XR4400 – gate

Behringer Virtualizer Pro DSP 2024P – prostorové efekty

Behringer MX602 line mix (2)

Behringer 662 rozdělovač signálu/mix

Custom Audio Japan GVCA-2 Rev 3 ovladač hlasitosti (2)

Boss TU-12H ladička

Korg MPK-130 MIDI Pedal Keyboard – pro hru na synťáky

Audio Technica UHF Receiver AEW5200 přijímač (4)

Audio Technica UHF AEWDA660D anténní distrib. systém

Palmer Speaker Simulator PDI-03 speaker simulátor (3)

Palmer Speaker Simulator PDI-05 speaker simulátor (2)

Furman Power Conditioner PL-80 stabilizátor napětí

Excel Electronics 4 Way Guitar Splitter


alex_board_bTakže tady vidíte, co stíhá Alex nohama… je to pro mne docela nepřehledné, je toho docela dost díky přepínačům zesilovačů. Starý MIDI ovladač Korg slouží pro hru na Geddyho syntezátory – Alex tak může hrát na klávesy… Kdysi sice měl na podlaze přímo synťáky, vzhledem k nabitému klávesovému racku by to nemělo smysl.


Celkově úžasná sestava – její cenu si snad ani nepočítejte… Ale celkově to taky úžasně hraje. Pokud Vás zajímají další detaily a jiné sestavy, ozvěte se.