Slávek Šámal

Trágédie ve 24 bitech aneb Swissonic MDR-4

, 13. Srpen, 2010, sekce Testy

resized_imag0471Řada hudebníků má občas potřebu si nahrávat své nápady, kolegy ve zkušebně, případně i svoje vystoupení linkou z mixpultu. Samozřejmě někdo i koncerty svých oblíbenců v super kvalitě. Tyto požadavky by měla pokrýt zcela bez problémů malá krabička Swissonic MDR-4, ale v mých očích zcela pohořela.

Firma Swissonic se před pár lety zviditelnila USB zvukovou kartou s 8 vstupy a připojením přes USB – bylo to jedno z prvních podobných řešení na trhu. V nedávné době ale zkrachovala a její jméno si koupil mega-music-house Thomann. Pod značkou Swissonic se tak objevily v jeho nabídce některé zajímavé produkty, které ale mají původ v OEM produktech z Číny.

Od Swissonicu se v nabídce Thomanna objevil nejprve slušný 16-ti bitový MDR-2, který sice byl větší, ale poskytoval celkem slušnou kvalitu, na stoje mi přistál nový model MDR-4, který by měl být vylepšenou verzí, ale je to spíše úplně jiný produkt, řekl bych že i od jiného výrobce. Je o cca 10 Euro dražší než MDR-2, stojí v době psaní článku 85 Eur.

Že je vám Swissonic MDR-4 nějak povědomý? Není divu, vždyť ho u nás koupíte běžně pod názvem Medelli DR2, v Americe s ním šel na trh Alesis s názvem Palmtrack. To to dopadlo, když už i Alesis překupuje OEM čínské výrobky…


Takže se pojďme na tohle malé nahrávadlo kouknout…
resized_imag0472Balení je klasické, uvnitř je vlastní přístroj, napáječ, USB kabel a 2GB SD karta.
MDR-4 má 4 mikrofony, má ale i 2 linkové vstupy a může nahrávat jak pomocí všech 4 mikrofonů, tak jenom ze 2 (zvolíte podle plánovaného zdroje zvuku), je i možnost kombinovat 2 mikrofony s linkovým signálem, bohužel není mix zdrojů.Teoretické parametry jsou slušné, oproti MDR-2 je MDR-4 schopná 24 bitového záznamu. Umí řadu formátů, výchozí je mp3 na 320 kbps. Bohužel si nepamatuje, že jste zvolili nějaký formát a po restartu si zase navolí svůj výchozí. V zásadě to není nukleární problém, ale je nepříjemné, že pokud chcete záznamy pořizovat pokaždé ve svém formátu, tak nesmíte zapomenout si přístroj pokaždé nastavit – a to je poněkud otravné. Přístroj nahrává na běžnou SD kartu, dle distributora se může její velikost v balení lišit, u mne byla 2GB. Samozřejmě pokud připojíte MDR-4 pomocí USB k počítači, tak zařízení nemůže nahrávat, protože je karta připojena jako Flash disk, ale to je normální.


resized_imag0474Přepínání citlivosti vstupu je na obou stranách přístroje. Máte jednak přepínání Low-High, tak i plunulou regulaci vstupního gainu. Na první pohled OK, ale ať jsem dělal co jsem dělal, snížit citlivost na úroveň výstupu pro magnetofon z mého mixpultu se mi nepodařilo. Prostě pořád přebuzeno. To v podstatě znamenalo vyřazení tohoto přístroje z rozsahu mých adeptů na nahrávání koncertů z mixu. Může být, že se vám to podaří nastavit u 300 mV výstupu dobře, já narazil na neřešitelný problém. Nemusí to být u všech verzí, ale moje nebyla schopna podobné práce. Přístroj má vstupy pro externí linky i externí mikrofony, nešlo to ani v jednom.
resized_imag0475

Prapodivnostem ale nebyl konec. První nahrávka přes mikrofony jen pro orientaci dopadla neslavně. Stačí nastavit vstupní úroveň aby nebyl vstup přebuzen, jednou stisknout nahrávání a přejít do Standby, podruhé a nahrávat… Výsledek byl ale tristní. Zvuk byl takový dutý s brumem v pozadí. Dobrá, řekl jsem si, třeba je to místností a přesunul jsem se k sobě do studiíčka,  kde je ticho a zatlumeno. Ani tady nic moc. Kvalita zvukové nahrávky nebyla o moc lepší, než z mého Android telefonu, v nahrávce brum. Ač je to neuvěřitelné, zdrojem brumu byl dodávaný spínaný napájecí zdroj. U spínaných zdrojů věc nevídaná, protože neběží na 50Hz, ale spínají na podstatně vyšší frekvenci – ale tento prostě bručí. A to tak, že jediným řešením bylo vložit baterie a testovat dál na nich.resized_imag0477

Takže zatím mám 2 velké zápory: citlivost a brum. Ještě připočítám zapomnětlivost na uživatelské nastavení a už je záporů nějak mnoho. To by pro záchranu musel MDR-4 alespoň z mikrofonů nahrávat božsky, leč ani zde nepřesvědčil. V takřka studiových podmínkách, kde točím zpěv na CD bez problémů, byla kvalita nahrávky tak na úrovní běžného diktafonu, rozhodně jsem čekal u 24 bitového záznamu a kondenzátorových mikrofonů něco blíž tomu, co si pod pojmem „24 bitový záznam o vzorkovací frekvenci 44.1 kHz“ představuji. Zkusil jsem několik testů s různými citlivosti, na čtyři i na dva mikrofony, pořád bída s nouzí.

Pro použití jako přehrávače podkladů na akcích není MDR-4 moc vhodný. Osobně používám výrobek iAudio, který má display na milióny let vzdálený od MDR-4. Sami na obrázku vidíte, že písmenka jsou skutečně miniaturní a ID-3 tagy jsou problém. On i delší název souboru  je problém zobrazit. Sice se třeba na stránkách Alesisu dočteme, jak skvělý to má OLED display, v porovnání s mým iAudio vyšel bídně (za světla i za tmy, jedině jsem to neporovnával na přímém slunečním svitu, ale to není má nejčastější aplikace).


A už je pryč…
Pokud jste naprosto nenároční koncoví uživatelé, tak je možné, že vám kvalita bude připadat normální. Zkušenosti ze světa jsou ale podobně rozpačité – prostě toto není zařízení pro náročné. U mne se neohřál a už je na cestě zpět k distributorovi. I když se v řadě případů vyjadřuji pochvalně o levných produktech, v tomto mohu za sebe dát pro alespoň trochu náročnějšího uživatele jenom jednu radu: je to krám, nekupujte to.