Slávek Šámal

Jak si vylepšit čínský lampový mikrofon

, 06. Červen, 2011, sekce Tips & Trixx

img_20110520_195015-bV dnešním tipu na vylepšení levného vybavení se podívám na v současné době dostupné čínské velkokapslové lampové mikrofony. Je jich celá řada, asi nejpopulárnější jsou od německého Thomanna, který si je nechává vyrábět na zakázku v továrně Feilo, která je známá samozřejmě i tím, že se v ní vyráběly mikrofony sE a i nyní snad z této továrny pocházejí díly pro tyto mikrofony. Některé z produktů jsou tak spíše staršími typy sE. Ceny jsou výborné, ale pojďme se podívat na to, co v mém případě mi vadilo na jednom modelu – a podle řady názorů jde o stejnou vlastnost řady jiných mikrofonů čínské provenience.Některé tyto čínské mikrofony mají až příliš ostrý zvuk na lampový mikrofon. Druhou nectností je velký zdvih v oblasti cca 9-10 kHz a zdůraznění sykavek, které se pak špatně odstraňují z nahrávky.

Na vině je kupodivu v řadě případů použitá elektronka. Jednak je použit typ, který zvukově není pro hlas/zpěv to pravé (prostě čínský no-name), druhou chybou je, že se často nejedná o typ 12AT7, který je pro mikrofony vhodnější, ale o typ 12AX7, čili model s velkým zesílením, který by se dal použít ve zkreslujícím kytarovém Marshallu, ale pro zpěv to není to pravé.

I v modelu, který je níže na fotkách, byla ta méně vhodná verze… Pokud tedy vládnete schopně odsávačkou a pájkou, můžete to zkusit zlepšit – samozřejmě jsem schopen vám elektronku vyměnit.

Rozdělat mikrofon není obvykle nic těžkého. Jen si zapamatujte, na kterou stranu je otočená mikrofonní vložka, ať tam pak nenasadíte kryt opačně a nemluvíte do mikrofonu z té špatné strany. Ale to je celkem jednoduchá část…


Horší je to z vyndáním elektronky, ke které obvykle není moc dobrý přístup – je zapájena v desce s plošnými spoji, která je napájena na další desku s plošnými spoji. Můžete to rozebrat do šroubku, ale osvědčilo se mi jednodušší řešení. Tu čínskiu lampu můžete podle mne obětovat – asi už jí nebudete potřebovat. Tedy to je jen na vás… Ale úspora času se rovná ceně nové lampy.Jelikož výrobce  zapájel lampu již před kompletací, mohl nechat vývody v plné délce. Bohužel se přes ně špatně může k plošnému spoji s odsávačkou, špatně se elektronka vyndavá z plošného spoje, který je dvouvrstvý a ještě díky celkové délce jde obtížně vyndat přes výstupní transformátor.Samozřejmě to rychle řeší štípačky, takže doporučuji uštípat přesahující vývody a již se k lampě dostanete a bez problémů odpájíte a vyndáte.


Po začištění otvorů zasunete novou, ale již kvalitní značkovou 12AT7, nyní můžete nechat opět plnou délku a nic nemusíte zkracovat…A je hotovo. Sešroubovat – a pokud budete pracovat tak, jak já, tak budete potěšeni plným měkkým lampovým zvukem, který bude vašemu uchu sametově lahodit.Jakou lampu vybrat? To je samozřejmě individuální, na trhu je celá řada dobře použitelných produktů, ale svůj tip na konkrétní značku si v tomto případě nechám pro své klienty. Ale rozdíl podle poznáte u řady produktů, protože vyměníte ostrý a převýškovaný no-name za značku a hlavně 12AX7 za 12AT7. Pokud nebude stačit tato úprava, tak můžete pokračovat jednak výměnou kondenzátorů za lepší modely, samozřejmě pro nejnáročnější i výměnou výstupního trafa za Lundahl či podobný drahý model, ale to už je na samostatný příspěvek. Už jen výběr správného typu lampy pro většinu uživatelů bude dostatečným upgradem…Ať vám to hraje!