Slávek Šámal

Kytary, kytaristé a aparáty

Charlie Burchill a Matchless

, 01. Duben, 2013, sekce Kytary, kytaristé a aparáty


charlieburchill Jak jsem mohl na Mr. Charlieho zapomenout? Vždyť jsem poslechem jeho kytary a aranží strávil tolik času… Pro ty, kteří netuší, bych měl snad napsat, že je to kytarista ze skotských Simple Minds.
(pokračování…)Marshall JVM410 preset list

, 14. Prosinec, 2012, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

Pokud používáte Marshall JVM410, tak jistě jste rádi, že má spoustu pamětí na uložení presetů. Bohužel polohy potenciometrů si pamatovat nemůže, takže je dobré si polohy někam zaznamenávat – například točíte s jedním zvukem, ale upravíte si ho pro danou chvíli a neradi byste znovu hledali to samé nastavení…
(pokračování…)Srovnání a leštění pražců

, 08. Únor, 2010, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

Když si známý koupil novou kytaru, řekl jsem mu, ať si trochu přeleští pražce, že nejsou z továrny úplně skvěle dokončené. Evidentně se toho trochu bál a zanesl kytaru ke kytaráři. Zkusím tedy popsat postup, který léta používám nejenom jako servisní zákrok na svých starších kytarách, ale v podstatě tím procházejí všechny nové kytary, které se u mne objeví.


(pokračování…)Malý přehled dřev pro elektrickou kytaru

, 02. Únor, 2010, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

Na internetu se dají najít velmi zajímavé informace i o kytarách. Na serveru Jemsite.com jsem našel velmi zajímavý článek o dřevu na elektrické kytary. Je to takový přehled toho, jakých zvuků můžete s jednotlivými dřevy dosahovat. Pokusil jsem se to pro vás přeložit, takže tady to máte…:-)
(pokračování…)Jaké snímače na lipovou kytaru?

, 01. Únor, 2010, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

SH10_TB10Kupodivu mi přišlo docela dost dotazů na silnější snímače – bohužel se často lišil typ kytary, ale zkusím dát alespoň jeden typ, který mne docela oslovil…(pokračování…)Jeff Beck a jeho vybavení

, 21. Prosinec, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

beck2Tak jsem k sobě na chvíli umístil video z koncertu Jeff Becka v rámci Jazz festivalu v Montreux 2001. Prostě jsem nemohl ho tam nedat…. v České televizi na Becka člověk tak často nenarazí, o Nově ani nemluvě, ale ani MTV nebo Stanice O nedávného držitele ceny Grammy zrovna nepouštějí každý den… Berte to jako instruktážní záležitost, záběry jsou natolik detailní a zvuk natolik čistý, že nejeden kytarista může spolknout trsátko… Jak říká Jimmy Page (a taky já): „On je asi úplně nejlepší…“.
(pokračování…)Alex Lifeson – kytarová sestava na koncertním turné 2004

, 19. Prosinec, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

alex125. 9. 2004 byl v Praze obrovský hudební svátek… Poprvé se v Čechách objevili nedostižní  Rush. Kdo jste tam nebyl, tak mi to radši ani neříkejte, protože bych to nepochopil. Prostě nechat si ujít něco tak úžasného snad ani není možné. Samozřejmě jsem tam potkal kupu známých, určitě mi dají za pravdu, že se takovýhle koncert vidí jen zcela výjimečně.
(pokračování…)Carl Martin – modifikace I

, 21. Říjen, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

carlmartin-had2Mám několik krabiček od dobré a známé dánské firmy Carl Martin. Konkrétně mám DC Drive, Noise Terminator, Hot Drive’n Boost Mk II a Hot Drive’n Boost Mk III. Krabičky jsou to dobré, ale přeci jenom je pár věcí, které mi na nich vadí. A tak se v prvním díle o modifikacích krabiček Carl Martin podívám na Hot Drive’n Boost.
(pokračování…)Gary Moore a jeho aparáty

, 22. Srpen, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

garymoore_1986V poslední době jsem zase našel zálibu v klasických Marshallech. Tak nějak jsem se zase ocitnul v situaci, kdy jsem chtěl od svých zesilovačů maximální reakci na moji hru a procesory, preampy a tuny elektroniky nestíhaly. Co tohle ale naprosto v pohodě stíhá, je klasický jednoduchý zesilovač. A tak jsem si vlastně uvědomil, že jedním z velkých vzorů práce s tónem a tvorby kytarového zvuku mi byl Gary Moore – zejména v hard&heavy období.
(pokračování…)Můj seminář na HuVelu 2007 – Live Bytes

, 22. Červenec, 2009, sekce Kytary, kytaristé a aparáty

Jelikož jsem měl nějaké dotazy k tomu, co jsem prezentoval na Huvelu, dávám tady k nakouknutí svoji prezentaci. Samozřejmě je to vlastně jen ten doprovod bez povídání, takže budete-li se chtít na něco zeptat, ptejte se – je to „jenom“ prezentace…


(pokračování…)